Obavljena praksa u Alatnici Barović | 23/02/2018. god.

U okviru praktične nastave u petak 23.02. u 12.00č, organizovana poseta fabrici „ALATNICA BAROVIĆ“ DOO u ulici Stubline 1dj, 11507 Obrenovac, za studente III godine i specijalističkih studija.

Zamisao nastavnika bila je da se studenti upoznaju sa kompletnim procesom projektovanja mašina i izrade tehničke dokumentacije u projektnom birou u programskom paketu SolidWorks, kao i sa izradom programa za pojedinačne delove u pogonskom sektoru u programu SolidCAM. Nakon ovoga studenti su se upoznali i sa izradom komada na CNC mašinama kao i sa samom montažom gotovih delova u funkcionalne celine, odnosno podsklopove i sklopove mašine. Tokom posete pažnja je bila usmerena na upoznavanje studenata sa osnovnim mogućnostima opreme i ljudstva koji učestviju u procesu proizvodnje. Pored savremenih CNC mašina u procesu proizvodnje su korišćene i konvencionalne mašine. Šef proizvodnje Srećko Živanović je studente upoznao sa svakim segmentom izrade jedne mašine kao i na kraju sa njenim mogućnostima, odnosno gotovim proizvodom koji ona daje. Takođe „ALATNICA BAROVIĆ“ će školi izaći u susret u vezi jednodnevne ili višednevne prakse koja može da se kod njih obavlja u manjim grupama od po 4-5 studenata.

Poseta fabrici je bila uspešna, jer ovako ozbiljnu fabriku za proizvodnju mašina za obradu limova plastičnom deformacijom koja svoje proizvode izvozi širom sveta studenti ne mogu videti nigde drugo u našoj zemlji.
Zahvaljujemo se na saradnji inženjerima Draganu Kljajiću i Snežani Krulj kao i šefu proizvodnje Srećku Živanoviću. A posebno se zahvaljujemo vlasnicima Oliveri i Ivanu Barović koji su nam omogućili ovu posetu.

Nastavnik praktične nastave,
Ivan Bijelić